Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu

Rady dla Rodziców- Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu

Przed pójściem do przedszkola

1. Ucz dziecko sygnalizowania potrzeb fizjologicznych. Zrezygnuj z zakładania pieluch i korzystania z nocnika. Naucz dziecko korzystać z toalety.

2. Ucz dziecko samodzielnego mycia rąk: namydlania, spłukiwania i wycierania.

3. Zrezygnuj z karmienia dziecka przez butelkę, nie miksuj pokarmów. Przyzwyczajaj dziecko do jedzenia kanapek, nie krój ich na cząstki.

4. Zachęcaj do samodzielnego jedzenia sztućcami, nie karm, włączaj do jadłosposu różne pokarmy.

5. Nie wyręczaj dziecka podczas rozbierania i ubierania, pozwól dziecku samodzielnie zakładać buty, kapcie, bluzkę, nawet gdy to trwa długo.

6. Przyzwyczajaj dziecko do poobiedniego odpoczynku. Jeśli nie chce spać czytaj książki, opowiadaj bajki, włącz muzykę relaksacyjną.

7. Zachęcaj dziecko do wspólnych zabaw z równieśnikami.

8. Po skończonej zabawie zachęcaj dziecko do odkładania zabawek na wyznaczone miejsce.

9. Skorzystaj z możliwości uczestniczenia w dniach adaptacyjnych organizowanych w przedszkolu.

Już w przedszkolu

1. W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ 3 latek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi.

2. Poinformujmy dziecko, że w przedszkolu będzie spędzało czas z innymi dziećmi, ale bez rodziców. Nie mówmy dziecku, że przyjdziemy po nie wcześniej, kiedy to jest niemożliwe. Nie składajmy obietnic, których nie możemy wypełnić. Zapewnijmy dziecko, że po nie przyjdziemy.

3. Wytwórzmy w dziecku pozytywne nastawienie do przedszkola. Pokazuj dziecku dobre strony przedszkola takie jak możliwość zabaw nowymi zabawkami, poznanie nowych kolegów i koleżanek. Nigdy nie starszmy go przedszkolem.

4. Stosujmy krótkie pożegnanie. Kiedy je przedłużamy dzieci cierpią dłużej. Jeżeli dziecko przy pożegnaniu płacze, warto spróbować, by odprowadzał je ktoś inny.

5. Pozwólmy dziecku zabrać cząstkę domu do przedszkola (np. przytulankę, ulubioną poduszkę ).

6. Wdrażajmy dziecko do przestrzegania umów i zasad.

7. Przyzwyczajajmy do samoobłsugi, pozwalajmy dziecku samemu załatwiać potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.

8. Przygotujmy dziecku wygodny strój do samodzielnego ubiernia się, który można pobrudzić pastelami, czy farbami.

9. Przyzwyczajajmy dziecko do urozmaiconych potraw.

10. Nie okazujmy dziecku własnych rozterek, zostawiając je w przedszkolu, przekazujemy mu wtedy swoje lęki. Żegnajmy i witajmy dziecko z uśmiechem na twarzy.

11. Kompletujmy wyprawkę wspólnie z dzieckiem i cieszmy się, że będzie korzystać z niej w przedszkolu.

12. Akceptujmy płacz dziecka- to naturalna reakcja na nową sytuację. Pamiętajmy w poniedziałki jest najgorzej :)

13. Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, jak spędziało czas w przedszkolu. Nie pytajmy, czy płakało, to przypomina mu przykre chwile.

14. Informujmy nauczycielkę o wszelkich problemach z dzieckiem ( uczulenia, choroby, sytuacja w rodzinie).

15. Przypominajmy dziecku, że Panie są w przedszkolu po to, by mu pomagać.